Неколико година након Рисимове изненадне смрти 1986. године породица је одлучила да Скупштини општине Чачак, односно Уметничкој галерији „Надежда Петровић“, поклони 40 слика, преко 800 цртежа, скица, илустрација, литерарну заоставштину и архивску грађу, са намером да то буде основа за уметников легат, који под називом Спомен-збирка Богића Рисимовића Рисима од 1992. године постаје саставни део њеног уметничког фонда. Данас је овај простор реконструисан, са сталном легатском поставком, али и са привременим изложбама, а постао је препознатљив под именом Галерија „Рисим“. Интензивнији стручни рад на легатској заоставштини започет је током 1995, а поводом припрема за десетогодишњицу уметникове смрти.
У периоду од оснивања легата 1989. године па до данас Рисимова заоставштина је представљена кроз неколико важних изложби и у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ и Галерији „Рисим“, као и у другим градовима у Србији (Гучи, Лучанима, Ваљеву, Београду, Крагујевцу, Инђији, Ужицу, Пожеги, Горњем Милановцу), али и у Бањалуци у Републици Српској. Поред изложби које су приређиване као основ за представљање Рисимовог рада, 2011. је поводом обележавања 25 година од смрти уметника Уметничка галерија продуцирала снимање филма о уметничком раду сликара – „Рисимова плава линија“, аутора Љубише Ћирковића.
Легат Богића Рисимовића Рисима константно се изучава и презентује, како кроз тематске изложбе, тако и кроз предавања, чувајући сећање на Рисимов лик и дело, затим кроз издавачку делатност Уметничке галерије (попут едиције „Наслеђе“ у којој је у првој свесци обрађен избор из Рисимове литерарне заоставштине 1996, Монографије из 2002, док је 2019. године у свесци 10 представљена Рисимова библиографија). Изложбе попут „Богић Рисимовић Рисим: Плава линија“ у Кабинету графике Народног музеја Србије, као и интересовања за Рисимове слике које показују друге установе културе, говоре о његовом сликарству као незаобилазном када се говори о српској уметности у другој половини ХХ века. Легатска поставка се презентује два пута годишње у Галерији „Рисим“ у Чачку и представља избор од 23 Рисимове слике настале у периоду од 1952. до 1983. године, са тенденцијом да се тренутна поставка измени додавањем и других остварења попут цртежа, поезије, записа и документарне грађе. Кроз овај хронолошки преглед може се сагледати целокупно Рисимово сликарско стваралаштво, стваралачка уверења и дилеме, док се кроз тематске изложбе публика упознаје и са осталим гранама уметности којима се бавио. Управо због великог броја експоната који се налазе у фонду Уметничке галерије, као и њихове вредности, могуће је испитивати креативне границе кустоса, а самим тим и посетилаца, и будућим поставкама давати нов или измењен изглед.